Menu główne

Kino

Superprodukcja

Superprodukcja

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Juliusz Machulski
 • Produkcja: Polska
 • Czas trwania: 90 min.
 • Data premiery: 28-02-2003
 • Rok produkcji: 2003
 • Dystrybutor: Vision
 • Gatunek: Komedia

Streszczenie

"Superprodukcja" to - wbrew tytułowi - nie jest kolejna adaptacja kolejnej pozycji z kanonu lektur szkolnych, lecz zupełnie współczesna komedia. Tytuł to żart - akcja toczy się bowiem w środowisku filmowców."Superprodukcja" opowiada o krytyku filmowym, Yanku Drzazdze (Rafał Królikowski), który już dość ma nieudanych, żałosnych polskich produkcji. Na pokazach prasowych nudzi się niemiłosiernie. Mści się jednak na filmowcach bronią straszną: gwiazdkami, które zamieszcza przy swych druzgoczących recenzjach. Gwiazdek tych producenci i reżyserzy boją się najbardziej. Przecież na film, który dostał jedną gwiazdkę nie pójdą nawet szkoły! Donata (Anna Przybylska) jest narzeczoną Jędrzeja Koniecpolskiego (Piotr Fronczewski), biznesmena - gangstera z Anina. Marzy się jej bycie filmową gwiazdą. Koniecpolski nie chce jednak, by Donatka zagrała w jakiejś ramocie, lecz w porządnym filmie. Cóż z tego, skoro z lektury recenzji wynika, że nikt w Polsce nie umie robić filmów. Nikt?! Nikt z filmowców. Jest przecież ktoś, kto wie, jak należy robić filmy. I ten ktoś nawet się z tym nie ukrywa, lecz co tydzień publikuje swoje teorie w gazecie... W ten sposób Gangster trafia do Yanka Drzazgi i po prostu zleca mu napisanie scenariusza, a potem zrealizowanie filmu. Yanek ze "Znawcy" musi przeistoczyć się w "Twórcę". Do pomocy Yankowi Gangster zatrudnia producenta, Niedzielskiego (Janusz Rewiński) i Bartka Wypychowskiego, reżysera (Krzysztof Globisz). Machina filmowa rusza. Yanek Drzazga (Rafał Królikowski) jest bezkompromisowym krytykiem filmowym. Poznajemy go, kiedy pisze recenzję z ostatniej części trylogii Żywoty Polskie - "Świństwa" (przedtem były "Dziadostwo" i "Kurestwo"). Yanek ma komfortowe warunki do pracy. Pisze w domu, a mama (Marta Lipińska) donosi mu jego ulubiony budyń. Kiedy przechodzi do najważniejszej części recenzji - stawiania gwiazdek, Yanek prosi mamę, żeby powiedziała: stop. Ile palców miał wtedy w górze, tyle gwiazdek dostaje "Świństwo".


Nominacje:

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (od 2011 r. Gdynia Film Festiwal) 2003 r.:
- nominacja za udział w konkursie głównym (Juliusz Machulski).

Orły 2004 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy dźwięk (Marek Wronko).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez R.W, 24-02-2003

  Kolejna chała, bez wartości i nic nowego nie wnosząca. Wystarczy, że oglądałem zwiastun. Kto daje na to pieniądze i kto to ogląda? Jeżeli naprawdę tak wygląda nasza rzeczywistość to jest to przerażające.

 • Dodany przez dorka, 02-03-2003

  Z przykrością muszę stwierdzić,ze podpisuje się pod "przedmówca " ale to raczej dlatego,ze nie lubię tego typu komedii,na filmie nie byłam ,ale tym co się wybierają życzę miłej zabawy,film powinien być dobry :-)

 • Dodany przez rqg, 05-11-2006

  Jeżeli ktoś nawet nie widział filmu, a się o nim wypowiada negatywnie to świadczy o poziomie tej osoby. Film zabawny, masa gagów, aluzji do polskich gwiazd i "gwiazd", naprawdę fajny. Jak zresztą prawie każdy film Machulskiego. Polecam inteligentnym ludziom.