Menu główne

Kino

Frida

Frida

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Julie Taymor
 • Produkcja: USA/Kanada
 • Czas trwania: 118 min.
 • Data premiery: 14-02-2003
 • Rok produkcji: 2002
 • Dystrybutor: SPI International Polska
 • Gatunek: Biograficzny

Streszczenie

Pełna pasji opowieść o burzliwym romansie słynnej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i kochankiem Diego Riverą. Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, jej burzliwy związek z Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl jej malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Za swą bohaterkę ogłosił ją amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fascynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".


Nagrody i nominacje:

Oscary 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsza charakteryzacja (John E. Jackson, Beatrice De Alba);
- wygrana w kategorii: najlepsza muzyka oryginalna (Elliot Goldenthal);
- nominacja w kategorii: najlepsza aktorka (Salma Hayek);
- nominacja w kategorii: najlepsza scenografia (Felipe Fernández del Paso, Hania Robledo);
- nominacja w kategorii: najlepsze kostiumy (Julie Weiss);
- nominacja w kategorii: najlepsza piosenka „Burn It Blue" (Elliot Goldenthal, Julie Taymor).

Złote Globy 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsza muzyka (Elliot Goldenthal);
- nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w dramacie (Salma Hayek).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2002 r.:
- przyznano Nagrodę Fundacji Mimmo Rotelli (Julie Taymor);
- nominacja do Złotego Lwa (Julie Taymor).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez dorka, 01-03-2003

  Jestem pod ogromnym wrażeniem tego filmu.Wspaniała rola Salmy Hayek,która zresztą powiedziała,że urodziła się po to aby zagrać Fride i chyba naprawdę tak jest.Co do tego,że tworzyła wspaniałe obrazy-jej autoportrety są ładne, ale to co namalowała po stracie dziecka czy stopy w wannie-"to co dała mi woda"i inne-które są wyrazem bólu, we mnie budzą mieszane uczucia,widząc je a nie znając biografii autorki napewno nie spodobałyby mi się .Aby lepiej ją poznać i zrozumieć,kupiłam książkę Hayden Herrera "Frida".Podziwiam jej osobowość jej siłę i chęć życia.Mam nadzieje,że książka nie będzie różniła się od filmu.A wszystkich zachęcam do wybrania się o kina :-)Dodam jeszcze ,ze muzyka jest tez bardzo ładna i wiem,że jest płyta, na którą być może też się skuszę, pozdrawiam!!!

 • Dodany przez mateusz wjtowicz, 01-04-2003

  "Frida" to pewnego rodzaju opis anatomii duszy głównej bohaterki-Fridy Kahlo, malarki, nierozerwalnie związanej z historią Meksyku, z jego tradycjami i folklorem. W życiu Fridy przeplatają się na zmianę ból, nadzieja, cierpienie i miłość. Po nieszczęśliwym wypadku autobusowym jej życie przepełnia nieustanna walka z fizycznym bólem i samotnością, namiętnością do mężczyzn i kobiet. Film ten opisuje burzliwy romans między Fridą i Diego. Jest to z jednej strony związek pełen rozczarowań i braku lojalności a z drugiej strony nierozwalna więż, która pozwala choć trochę zapomnieć o zyciu pełnym cierpienia. Całość dopełnia piękna muzyka, podkreślająca stany emocjonalne bohaterów, i kostiumy, wiernie oddające kulture Meksyku. Naprawdę polecam obejrzeć ten film ponieważ nie jest on banalny, pokazuje on ponadczasowe prawdy, które każdy z nas może inaczej odczytać.