Menu główne

Kino

Władca Pierścieni: Dwie Wieże

Władca Pierścieni: Dwie Wieże

(The Lord of the Rings: The Two Towers)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Peter Jackson
 • Produkcja: USA/Nowa Zelandia
 • Czas trwania: 179 min.
 • Data premiery: 31-01-2003
 • Rok produkcji: 2002
 • Dystrybutor: Warner Bros.
 • Gatunek: Fantasy

Streszczenie

Po śmierci Boromira drużyna rozpada się. Frodo (Elijah Wood) i Sam (Sean Astin) wyruszają w dalszą drogę do Mordoru. Pippin (Billy Boyd) i Merry (Dominic Monaghan) porwani przez bandę orków z walecznym Uruk-Hai na czele, prowadzeni są do Isengardu. Aragorn (Viggo Mortensen), Legolas (Orlando Bloom) i Gimli (John Rhys-Davies) ruszyli w pogoń za orkami, na pomoc hobbitom. Po drodze spotykają na swej drodze jeźdźców Rohanu z Éomérem (Karl Urban) na czele. Od nich też dowiedzieli się, że nie mają czego szukać bo ci wybili całą bandę orków. Lecz nie widzieli wśród nich niziołków. Ta wiadomość dała Aragornowi i jego przyjaciołom odrobinę nadziei. Otrzymali konie od Éoméra i ruszyli w dalszą drogę, jedyne co znaleźli to ślady, że hobbici prawdopodobnie uciekli do lasu - Fangornu. Przenocowali w lesie, lecz w nocy zobaczyli starca, gdy chcieli z nim porozmawiać ten zniknął. Ktoś spłoszył ich konie. Tymczasem Merry i Pippin poznali starego enta – Drzewca.


Nagrody i nominacje:

Oscary 2003 r.:
- wygrana w kategorii: najlepszy montaż dźwięku (Ethan Van der Ryn, Mike Hopkins);
- wygrana w kategorii: najlepsze efekty specjalne (Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke);
- nominacja w kategorii: najlepsza scenografia (Grant Major, Dan Hennah, Alan Lee);
- nominacja w kategorii: najlepszy montaż (Michael Horton);
- nominacja w kategorii: najlepszy film (Barrie M. Osborne, Fran Walsh, Peter Jackson);
- nominacja w kategorii: najlepszy dźwięk (Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek).

Złote Globy 2003 r.:
- nominacja w kategorii: najlpeszy reżyser (Peter Jackson);
- nominacja w kategorii: najlepszy film – dramat.

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez nefilim, 28-01-2003

  ogladalem film w Danii uwazam ze jest wykonany perfekcyjnie na miare mozliwosci przeniesienia geniuszu tolkiena na ekran widac w nim wiele niescisloscii skrotow ale takie sa prawa kina film jest suuuuuuuuuuuupeeeeeeeeeeeeeeeeer

 • Dodany przez Jerry, 31-01-2003

  Cóż mogę powiedzieć ? Jest to druga część trylogii wiec wiemy cego mamy sie spodziewać. Jedank tym razem kontynuacja przewyższyła początek. Film jest o niebo bardziej dynamiczny i przez to mniej dłużący się. Podczas oglądania czas upływa bardzo szybko, a widza wbija w fotel. Podobnie jak w pierwszej części pefekcyjan muzyka i gra aktorów. Efekty oczywiście oszałamiające, zwłaszcza postacie Entów zasługują na uznanie. Ale poza tym cały atak na Hełmowy Jar, atak na Isengard i oczywiście postać Golluma cieszą nasze oczy. mimo tych wspaniałych rzeczy czuję pewień niedosyt. Jest tak dlatego, iż film konczy się o wiele wcześniej niż książka. Nie ma oni uderzenia Entów na Orthank ani Pajęczycy. NIestety będzie to nam dane zobaczyć dopiero za rok. (I niech was Ręka Boska chroni przed wcześniejszym zobaczeniem Powrotu Króla na plytach !). Poza tym w Dwóch Wieżach występuje wiele nieścisłości z książką. Wiele scen zostało dodanych przez reżysera (chwała mu za to !) i wiele zostało usunietych, może zostyaną dodane do wydania DVD (módlmy się za to). Jednym słowem jest to arcydzieło, nikt nie może się nudzić. Polecam film wszyskim od 10 do 90 lat ! Pozostaje nam czekać na Powrót Króla !