Menu główne

Kino

Avatar

Avatar

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: James Cameron
 • Produkcja: USA/Wielka Brytania
 • Czas trwania: 162 min.
 • Data premiery: 25-12-2009
 • Rok produkcji: 2009
 • Dystrybutor: Imperial - Cinepix
 • Gatunek: Sci-Fi

Streszczenie

Sparaliżowany, były komandos - Jake Sully w zastępstwie zmarłego brata bliźniaka, bierze udział w programie o nazwie Avatar. Zostaje wysłany na piękną planetę – Pandorę zamieszkałą przez niezwykle rozwiniętą rasę Na’vi. Naukowcy dzięki zmieszaniu DNA człowieka z DNA Na’vi stworzyli Avatary. Dzięki nim można eksplorować planetę oraz zbliżyć się do jej mieszkańców.


Nagrody i nominacje:

Oscary 2010 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsza scenografia (Robert Stromberg, Rick Carter, Kim Sinclair);
- wygrana w kategorii: najlepsze efekty specjalne (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Beneham, Andrew R. Jones). - wygrana w kategorii: najlepsze zdjęcia (Mauro Fioe);
- nominacja w kategorii: najlepszy film (James Cameron, Jon Landau);
- nominacja w kategorii:najlepszy reżyser (James Carneron);
- nominacja w kategorii: najlepszy montaż (Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron);
- nominacja w kategorii: najlepsza muzyka oryginalna (James Horner);
- nominacja w kategorii: najlepszy dźwięk (Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson);
- nominacja w kategorii: najlepszy montaż dźwięku (Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle).

Cezary 2010 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy film zagraniczny (James Cameron).

Złote Globy 2010 r.:
- wygrana w kategorii: najlepszy reżyser (James Cameron);
- wygrana w kategorii: najlepszy film – dramat;
- nominacja w kategorii: najlepsza muzyka (James Horner);
- nominacja w kategorii: najlepsza piosenka („I See You" - James Horner, Simon Franglen, Kuk Harrell).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez nowakjacek, 27-12-2009

  Ten film po prostu TRZEBA zobaczyć, na nic zda się słów tysiąc, jeśli nie będziemy mogli poczuć tego klimatu osobiście. Jak dla mnie " nowa karta w historii kina" to nie była opinia na wyrost. Przekonajcie się na własnej skórze kim tak naprawdę jesteśmy...

 • Dodany przez Darcy, 07-01-2010

  Treść filmu raczej nie jest skomplikowana – prezentuje głupotę naszego gatunku (człowiek), który uważa się za pana całego świata i rości sobie prawa do wszystkiego, dosłownie wszystkiego nie zważając na krzywdę innych, słabszych. Ruszają z bombami i najnowocześniejszą bronią na prawie bezbronnych, może mniej rozwiniętych, a może nie, jednak czujących i myślących (w tym przypadku akurat Na’vi, ale przykłady można mnożyć zwłaszcza w realnym świecie), którzy do obrony mają dzidy. Niszczą i zabijają. Niszczą planetę, roślinność, wszystko, co tylko ‘stanie’ im na drodze. Mają za nic poglądy tych, których najeżdżają, nie obchodzi ich to, że rdzenni mieszkańcy żyją w zgodzie z tym skrawkiem ziemi, który mają i potrafią go szanować. O tyle – aż tyle - są od człowieka mądrzejsi – pojęli to o tyle wcześniej niż człowiek, i nie potrzebowali do tego komputerów. Oczywiście tak się działo od wieków i będzie się dziać do momentu aż ludzie nie zmądrzeją. Aż nie dotrze do niektórych, a raczej do większości, że nie są najważniejsi. Jednak wtedy może być już niestety zbyt późno. Powoli już jest. Efekty, seans 3D nie pozwala oderwać oczu od ekranu, naprawdę godne podziwu. Nie ma aż tak dużo, a jeśli są to prawie niezauważalne, dłużyzn. Wręcz nie odczuwa się upływu czasu, a ok. 162 min to jednak coś. No i gra aktorów. Praktycznie doskonałe młode pokolenie, a wśród nich Sam Worthington, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi i to odrobinę starsze z Sigourney Weaver na czele (czyli Ellen Ripley znana z innego filmu, który reżyserował Cameron). Ogólnie: film naprawdę warty obejrzenia. Zmusza do myślenia (tych, którzy chcą myśleć), ale zapewnia też rozrywkę. Otwiera nową jakość, podobnie jak Titanic, pokazuje coś nowego, co jest/będzie kolejnym etapem w kinie (oby tylko nie zdrożały bilety jak z wejście Titanica).

 • Dodany przez Tybiasz, 17-04-2010

  dobrze by bylo jakbys sie lalo wiecej krwi jak w RaMBO 4 , wtedy film mialby wieksza glebie bo tak troche nudnawy i malo drastyczny co nie podobalo sie moim dzieciom ktore uwielbiaja przemoc i oczywiscie im na to szczerz pozwalam :-)