Menu główne

Kino

Kruk

Kruk

(The Crow)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Alex Proyas
 • Produkcja: USA
 • Czas trwania: 101 min.
 • Data premiery: 30-12-1994
 • Rok produkcji: 1994
 • Dystrybutor: Imperial
 • Gatunek: Horror

Streszczenie

Mroczny film opowiadajacy o muzyku rockowym, który wraz ze swoją narzeczoną ginie w wigilię Halloween, w przeddzień swego ślubu. Dziewczyna, Shelly Webster zostaje zgwałcona i zamordowana, Eryk Draven (Brandon Lee) postrzelony wypada przez okno. Rok później Eryk powraca, aby zemścić się na zabójcach. Towarzyszy mu kruk, który jest jego łącznikiem ze światem żywych...

W czasie kręcenia filmu, w wyniku wypadku zmarł Brandon Lee. Pistolet w którym miały znajdować się ślepe naboje posiadał prawdziwe. Żył lat 28.

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez D'Arcy , 01-12-2001

  Film ten posiada bardzo specyficzny klimat,tajemniczy,ponury,taki jak w nazwijmy to filmach grozy powinien być i mogę smiało się przyzać,że jest to jeden z lepszych filmów które widziałam. Scenografia,kostiumy,charakteryzacja ,rockowa muzyka i doskonała rola Brandona, wszystko to sprawia,że film posiada ten niesamowity klimat.Na początku możemy usłyszeć słowa:"People once believed that when a person died,a Crow carried their soul to the land of the dead..",możemy też usłyszeć fragmenty wiersza Edgara Allana Poe'go "Kruk". Niestety na planie ginie główny bohater przez co dalsza cześć filmu musiała być zrobiona komputerowo,albo przy pomocy innego aktora i co bardziej spostrzegawcze oczy wyszukają te sceny.Ale to nic film i tak jest bardzo dobry..

 • Dodany przez Mirage, 27-02-2002

  W noc Halloween zostaje brutalnie zamordowanych dwoje młodych ludzi: Shelly Webster i muzyk Eric Draven (w tej roli świętej pamięci Brandon Lee). Następnego dnia mieli się pobrać... Legendy mówią, że dusze zmarłych osób przenosi do świata umarłych kruk. Czasami jednak niespokojną duszę może kruk przenieść ze świata zmarłych z powrotem do świata żywych, aby naprawiła wyrządzone zło. Rok po swojej śmierci Eric Draven powraca, za towarzysza mając tytułowego kruka. Akcja filmu dzieje się w nieokreślonym czasie, w mieście, gdzie na ulicach rządzi przemoc, policja nie potrafi zapanować nad sytuacją, a najbardziej wpływową osobą jest Top Dollar (Michael Wincott), chaotyczny szef przestępczego półświatka. Eric w krucjacie przeciwko swoim mordercom znajduje wsparcie w osobach nastoletniej przyjaciółki o imieniu Sarah (Rochelle Davis) i policjanta Albrechta (Ernie Hudson). Film ma niepowtarzalny klimat i tym głównie mnie ujął. Wrażenie nierealności prezentowanego świata uzyskano przez kręcenie filmu głównie w sztucznych dekoracjach, oraz dzięki wspaniałej pracy kamery (autorem zdjęć jest Polak - Dariusz Wolski), bardzo plastycznym obrazom oraz zdjęciom "z punktu widzenia" kruka. Na klimat filmu niewątpliwy wpływ ma również świetna ścieżka dźwiękowa, na którą składają się rockowe utwory m.in. takich kapel jak The cure, Nine Inch Nails (Trent Reznor ma talent do soundtracków), Rage Against The Machine, Stone Temple Pilots, Pantera... można by tak dłużej wymieniać, ale skupmy się na obrazie. Kruk jest filmem mrocznym, ponurym, ale niesie także pozytywne przesłania, pochwałę miłości oraz siły przyjaźni. Wymowę filmu z pewnością podkreśla tragedia, która wydarzyła się na planie. Podczas kręcenia jednej ze scen strzelaniny śmiertelnie ranny został Brandon Lee. Zmarł w szpitalu, mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej. Kilka scen nakręcono komputerowo już po jego śmierci. Dla mnie film ten jest absolutnie niesamowity. Polecam go szczególnie do oglądania późną nocą, najlepiej w kompletnych ciemnościach. Recenzję dedykuję pamięci wspaniałego aktora Brandona Lee.