Menu główne

Kino

Harry Potter i Książę Półkrwi

Harry Potter i Książę Półkrwi

(Harry Potter and the Half-Blood Prince)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: David Yates
 • Produkcja: Wielka Brytania/USA
 • Czas trwania: 153 min.
 • Data premiery: 24-07-2009
 • Rok produkcji: 2009
 • Dystrybutor: Warner Bros.
 • Gatunek: Fantasy

Streszczenie

Harry Potter rozpoczyna szósty rok nauki w Hogwarcie. Szkoła w tym roku jest jeszcze lepiej strzeżona, a to przez powrót Czarnego Pana i jego Śmierciożerców. Harry zostaje kapitanem drużyny quidditcha, do której dostaje się Ron. W szkole pojawia się nowy nauczyciel - profesor Slughorn, który prowadzić będzie zajęcia z eliksirów. Poprzedni nauczyciel tego przedmiotu, Severus Snape, otrzymuje upragnione stanowisko - nauczyciela obrony przed czarna magią.


Nominacje:

Oscary 2010 r.:
- nominacja w kategorii: najlepsze zdjęcia (Bruno Delbonnel).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez `Ona`, 10-06-2009

  Harry Potter i Książe Półkrwi,to już szósta a zarazem przedostatnia część przygód czarodzieja pióra J.K.Rowling.Książka składa się z 30 rozdziałów.Część ta nie ma tak wyraźnego motywu przewodniego ja pozostałych pięć części.W tej części poznajemy wiele postaci, które nie ukazały się w poprzednich książkach z tej serii, m.in. nowego nauczyciela w Hogwarcie Horacego Slughorna, nowego ministra magii Rufusa Scrimgeoura czy też kilku uczniów szkoły, którzy w pozostałych tomach zostali tylko wymienieni z nazwiska. Dowiemy się też wielu rzeczy o przeszłości Voldemorta i odkryjemy jedną z jego największych tajemnic, tajemnicę nieśmiertelności. Dowiemy się też, kto jest wybranką serca Harry'ego. W Księciu Półkrwi Harry powraca do Hogwartu na szósty rok nauki.W tym czasie w świecie niemagicznym dochodzi do serii wypadków,co pociąga za sobą śmiertelne ofiary.Minister Magii Korneliusz Knot oświadcza społeczeństwu czarodziejów że za tymi wypadkami stoi Lord Voldemort(co Sam Knot przypłaca swoją dymisją,jego miejsce zajmie Rufus Scrimgeour),dochodzi też do spotkania Knota z premierem Wielkiej Brytanii.W Hogwarcie Harry odbywa serię tajnych lekcji z dyrektorem szkoły Albusem Dumbledore'em.Dzięki nim Harry ,tak jak i czytelnicy dowiaduje się nie co wiecej o dzieciństwie Voldemorta,a także o związkach Harrego z Voldemortem.Co ma pomóc mu przeżyć.Harry zaczyna uczyć sie teleportacji z także chodzić z Ginny.W trakcie dowiadujemy się że Lord Voldemort rozbił swoją duszę do siedmiu magicznych przedmiotów zwanych horkruksami.Dwa z nich zostały zniszczone wcześniej(dziennik Riddle'a,pierścień)pozostało pięć,by ostatecznie rozprawić się z tym którego imienia nie wolno wymawiać.Dumbledore i Harry ruszają na poszukiwanie trzeciego.Lecz gdy wracają,okazuje się że w Hogwarcie,odbywa się wielka bitwa ze Śmierciożercami.W jej toku ginie sam Dumbledore,zabity przez tytułowego księcia półkrwi którym okazuje się Snape. Resztę doczytajcie sami,miłej lektury. Pozdrawiam wielbicieli. ;)

 • Dodany przez Darcy, 18-08-2009

  Fantastycznie, że ‘Ona’ w swej recenzji opisała treść książki jak i zdradziła kilka wątków, które mają kluczowe znaczenie. A zdradzenie zakończenia jest niedopuszczalne, bo przecież nie wszyscy czytali książkę i do kina wybierają się nie po to by porównać treść przeczytaną z tą, którą zobaczą na ekranie, a po to by zobaczyć film, ale to nic. A różnic jest wiele. Jak to w filmie. Reżyser zdecydował o pominięciu części wątków by rozbudować inne. Pozmieniał także niektóre z bliżej nieokreślonych powodów. Jak to zazwyczaj bywa kolejna część ewoluowała. Różni się od poprzednich. Jest doroślejsza jak oglądani na ekranie bohaterowie. Ogólnie film ogląda się dobrze. Akcja toczy się dość szybko, jednak po wyjściu z kina pozostaje niedosyt. Przez ponad 2 godziny filmu tak na dobrą sprawę nic się nie wydarzyło. Niewiele zostało wyjaśnione. Wygląda to odrobinę jak wstęp mający na celu opisanie sytuacji, po której zacznie się coś wreszcie dziać.