Menu główne

Kino

American Psycho

American Psycho

Powrót
Ocena
  • Reżyseria: Mary Harron
  • Produkcja: USA
  • Czas trwania: 102 min.
  • Data premiery: 20-10-2000
  • Rok produkcji: 2000
  • Dystrybutor: Syrena Entertainment Group
  • Gatunek: Thriller

Streszczenie

Patrick Bateman (Christian Bale) ma dwadzieścia sześć lat, jest przystojnym, wykształconym i niezwykle inteligentnym maklerem z Wall Street. Może poszczycić się wysoką pozycją i licznymi sukcesami, mieszka w luksusowym apartamencie, ubiera się w najdroższych sklepach, a jego wizytówki to małe dzieła sztuki. W dzień zarabia fortunę na operacjach giełdowych, w nocy wiedzie drugie życie, o którym wie tylko on sam... i jego ofiary. Patrick jest bowiem seryjnym zabójcą, którego wyczyny niejednemu spędziłyby sen z powiek. Czuje się bezkarny i drwi sobie z wszystkiego i wszystkich. Nikt ani nic nie jest w stanie go powstrzymać. Jak daleko zdoła się posunąć? A może zbrodnie, których się rzekomo dopuścił, są tylko dziełem jego chorej wyobraźni?

Wydana dziesięć lat temu powieść Breta Eastona Ellisa "American Psycho" wywołała falę kontrowersji. Szokował nihilizm moralny bohatera i krwawe opisy jego wyczynów. Podczas gdy przeciwnicy uznali książkę za apoteozę przemocy, zwolennicy chwalili autora za ambicje satyryczne. Krytyk "Washington Post" nazwał „American Psycho” powieścią "wspaniale napisaną, ostrożną i ważną" , a przedstawicielki amerykańskich organizacji kobiecych pikietowały księgarnie piętnując autora za opisy przemocy wobec kobiet. Bohater książki, Patrick Bateman, urósł do rangi symbolu swojej epoki, stawianym przez niektórych na równi z bohaterami „M - morderca” Fritza Langa i "Mechanicznej Pomarańczy" Stanleya Kubricka.

Ekranizacji „American Psycho” podjęła się Mary Harron, której uznanie przyniósł mało u nas znany film "I Shot Andy Warhol" . Reżyserka, która jest także współautorką scenariusza, stonowała opisy przemocy podkreślając przy tym satyryczne aspekty powieści. W roli głównej znakomitą kreację stworzył jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów współczesnego kina Christian Bale, którego znamy z tak różnych filmów jak "Imperium Słońca" Stevena Spielberga, "Małe Kobietki" , "Sen Nocy Letniej" i "Henryk V" Kennetha Branagha. Rewelacyjne zdjęcia są dziełem Andrzeja Sekuły, Polaka, który zyskał sławę dzięki "Pulp Fiction" Quentina Tarantino.


Nominacje:

Camerimage 2000 r.:
- nominacja do Złotej Żaby (Andrzej Sekuła).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję

Brak recenzji.