Menu główne

Kino

Labirynt fauna

Labirynt fauna

(El laberinto del fauno)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Guillermo del Toro
 • Produkcja: Hiszpania/Meksyk/USA
 • Czas trwania: 119 min.
 • Data premiery: 30-03-2007
 • Rok produkcji: 2006
 • Dystrybutor: Kino Świat
 • Gatunek: Fantasy

Streszczenie

Hiszpania rok 1944.Nastoletnia Ofelia przenosi się z ciężarną matką na wieś do ojczyma. Kapitan Vidal okazuje się być człowiekiem okrutnym, pozbawionym skrupułów i uczuć. Ofelia, obdarzona bardzo rozbudowaną wyobraźnią znajduje w lesie za domem stary labirynt, po którym prowadzi ja wróżka. W ten sposób dziewczynka trafia przed oblicze Fauna. Faun twierdzi, że dziewczynka jest zaginioną księżniczką, ale żeby mieć pewność dziewczynka musi wykonać trzy zadania.

W 2007 roku film otrzymał trzy Oscary w kategoriach: najlepsze zdjęcia (Guillermo Navarro), najlepsza scenografia (Eugenio Caballero, Pilar Revuelta), najlepsza charakteryzacja (David Martí, Montse Ribé), oraz trzy nominacje do tej nagrody za: najlepszy scenariusz oryginalny (Guillermo del Toro), najlepsza muzyka (Javier Navarrete) i najlepszy film nieanglojęzyczny.

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez Barni, 28-04-2007

  Przedziwny, wieloznaczny, wielowymiarowy i wielopłaszczyznowy film. Za brutalny i naturalistyczny na bajkę, za bajkowy na normalnie opowiedziana historię wojenną. W filmie mamy dwa światy, świat normalnych ludzi - partyzantów i walczacych z nimi hiszpańskich faszystów i świat dziecka, które w ucieczce przed sadystycznym ojczymem i przerażającą ja rzeczywistoscią ucieka w kraine wyobraźni, do tytulowego labiryntu fauna. Warto zobaczyć, choc nie jest to na pewno film do pustego pogapienia się w towarzystwie popcornu i coli.

 • Dodany przez Darcy, 10-08-2007

  Od pierwszych scen reżyser prowadzi widza do baśniowego świata widzianego oczyma Ofelii. Równolegle pokazuje ten drugi świat, w którym przyszło jej żyć – rzeczywistość z którą dziewczynka się nie zgadza. Brutalnego, bezwzględnego ojczyma i matkę, która bez słowa się na wszystko zgadza. Widząc to wszystko nie dziwi, że dziewczynka wybiera swój świat, który jak się okazuje później wcale nie jest taki bajkowy i cudowny. Film ten w naszym kraju był bardzo nieudolnie reklamowany, co sprawiło, że rodzice zabierali na niego swoje dzieci co po kilkunastu minutach okazywało się dużym błędem. Film mimo tych wspaniałych reklam, przedstawiających cudowny, baśniowy świat nie jest przeznaczony dla dzieci, momentami nawet nie dla dorosłych o słabszych nerwach. Mimo to film jest doskonały, nawet dla tych, którzy nie przepadają za historią. Wciąga widza i nie pozwala odejść do ostatnich minut filmu. Oscary zdobyte zasłużenie.