Menu główne

Kino

Oda do radości

Oda do radości

Powrót
Ocena
  • Reżyseria: Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas
  • Produkcja: Polska
  • Czas trwania: 110 min.
  • Data premiery: 19-04-2006
  • Rok produkcji: 2005
  • Dystrybutor: Gutek film
  • Gatunek: Dramat

Streszczenie

„Oda do radości” trójki młodych filmowców to pierwszy film w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowany został do udziału w konkursie prestiżowego festiwalu filmowego w Rotterdamie. Wcześniej obraz ten wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury pod przewodnictwem Andrzeja Wajdy na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. „Oda do radości” spotkała się także z wyjątkowym przyjęciem polskiej krytyki, która uznała dzieło młodych filmowców za jeden z najdojrzalszych i najciekawszych portretów współczesnej Polski ostatnich lat.

„Oda do radości” to koncentruje się na trójce bohaterów. Aga po pobycie w Anglii wraca do domu, na Śląsk. To, co zastaje nie napawa optymizmem. W kopalni trwa strajk i pracującemu tam ojcu grozi utrata pracy. Dziewczyna postanawia otworzyć własny zakład fryzjerski, by pomóc rodzinie. W Warszawie Michał wygrywa radiowy konkurs hip-hopowy. W życiu rodzinnym i uczuciowym nie ma już jednak tyle szczęścia. Wiktor wraca po studiach do niewielkiej nadmorskiej miejscowości. Jednak nie może dogadać się z rodzicami, a praca w wędzarni ryb, jedyna którą udało mu się dostać, zupełnie nie daje mu satysfakcji. Losy tych trzech postaci przetną się niespodziewanie w kluczowym dla ich życia momencie…

Bohaterowie „Ody do radości” próbują radzić sobie z zarówno z życiem rodzinnym, rozterkami emocjonalnymi, jak wyzwaniami życia codziennego we współczesnej Polsce. Jesteśmy świadkami ich sukcesów ale też przeżywamy razem z nimi życiowe porażki. Od lat nie było filmu, który z taką prostotą i pasją opowiadałby o współczesności i życiu młodego pokolenia Polaków. To wszystko sprawiło, że „Oda do radości” stała się jednym z najgłośniejszych polskich debiutów filmowych.

Recenzje

Dodaj swoją recenzję

Brak recenzji.