Menu główne

Kino

Tajemnica Brokeback Mountain

Tajemnica Brokeback Mountain

(Brokeback Mountain)

Powrót
Ocena
  • Reżyseria: Ang Lee
  • Produkcja: USA
  • Czas trwania: 134 min.
  • Data premiery: 24-02-2006
  • Rok produkcji: 2005
  • Dystrybutor: Monolith Plus
  • Gatunek: Dramat

Streszczenie

Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaall) poznają się w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Świat podlega stałym zmianom, ale ich codzienność wypełnia monotonia. Wszystko w ich życiu zostało już z góry ustalone - mają znaleźć stałe zajęcie, ożenić się i założyć rodzinę. Obu prześladuje jednak pragnienie czegoś, co trudno im nawet określić. Gdy ich nowy pracodawca Joe Acquirre (Randy Quaid) wysyła ich do pracy na majestatyczne wzgórze Brokeback, zawiązuje się między nimi głęboka zażyłość.

Na Brokeback Mountain mają miejsce wydarzenia, które na zawsze odmienią dotychczasowe życie Enisa i Jacka. Przyjaciele postanawiają jednak zachować je w tajemnicy...

U schyłku lata Ennis i Jack opuszczają Brokeback. Każdy z nich rozpoczyna nowe życie. Ennis poślubia dziewczynę - Almę (Michelle Williams), z którą wiedzie skromne życie wraz z dwiema córkami. Jack poznaje w Teksasie piękną Lureen Newsome (Anne Hathaway). Wkrótce bierze z nią ślub, doczekuje się syna i rozpoczyna pracę w firmie teścia.

Film otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Otrzymał też siedem nominacjii do Złotego Globu, w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza oryginalna muzyka, aoraz najlepsza oryginalna piosenka.

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
  • Dodany przez marysia, 07-03-2006

    Wybrałam się do kina na Brokeback Mountain chcąc obejrzeć ambitny film opowiadający historię dwojga ludzi którzy muszą sprostać nietolerancji i brakowi akceptacji. Cała rodzina wyklęła mnie za to, bo cyt.,,takich filmów się nie ogląda". Dlaczego? Według mnie w dzisiejszym świecie pełnym uprzedzeń i prześladowań powinno kręcić się zdecydowanie więcej filmów o takiej tematyce, żeby uczulić ludzi na uczucia innych ludzi. Nie rozumiem, czemu film ten wzbudził tak wiele kontrowersji... Czy naprawdę żyjemy w czasach, w których wszystko musi być podporządkowane ogółowi, schematom. Film zapiera dech w piersiach, już dawno nie byłam w kinie na obrazie, który zrobiłby na mnie takie wrażenie. Myślę, że był to film mimo wszystko trudny, ponieważ nie można było (a przynajmniej ja miałam problem) z określeniem jak powinno wyglądać pozytywne zakończenie... Odebrałam to DZIEŁO jako przede wszystkim opowieść o braku zrozumienia ze strony świata. Przejmująca opowieść o konieczności ukrywania swoich prawdziwych uczuć, zamknięciu się w sobie. Tak naprawdę, w moim odczuciu Brokeback miało jeszcze jedno przesłanie, zdaje się ,że najważniejsze: upływają lata, zmieniają się obyczaje i kultura, ale mimo to tkwią w nas bez względu na wszystko głęboko zakorzenione uprzedzenia. Aby zaradzić brakowi tolerancji musimy zmienić podejście do ludzi nas otaczających, bo przecież jeżeli coś jest inne, nieznane wcale nie oznacza, że jest gorsze i należy to wręcz tępić. Dodatkowo wrażenia potęgowała cudowna muzyka i przepiękne krajobrazy. Z całą pewnością , nie tylko nie żałuję, ale z przyjemnością obejrzałabym Brokeback jesezcze raz , i jeszcze raz...Polecam gorąco wszystkim!