Menu główne

Kino

Miasto gniewu

Miasto gniewu

(Crash)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Paul Haggis
 • Produkcja: USA/Niemcy
 • Czas trwania: 113 min.
 • Data premiery: 22-07-2005
 • Rok produkcji: 2004
 • Dystrybutor: Monolith Plus
 • Gatunek: Dramat

Streszczenie

Pomysł na scenariusz „Miasta gniewu" zrodził się w głowie Paula Haggisa w wyniku szeregu osobistych doświadczeń, obaw i obserwacji. Pewnego dnia jego samochód został na jego oczach skradziony, a jemu samemu grożono pistoletem. Po tym wydarzeniu scenarzysta udał się do domu, wymienił wszystkie zamki... i zaczął zastanawiać się, kim byli złodzieje - jak długo się przyjaźnią, czy uważają się za przestępców, czym uzasadniają swoje czyny. Po latach postanowił napisać o tym incydencie, tyle, że z ich perspektywy. Haggis mówi, że film "traktuje o nietolerancji i współczuciu. Pokazuje, że sami nie chcemy być oceniani, ale nie widzimy nic złego w ocenianiu innych. (...) Człowiek jest słaby i nawet decyzja, która w danym momencie wydaje się błaha, może mieć poważna konsekwencje, sięgające daleko poza jego własny los".


Nagrody i nominacje:

Oscary 2006 r.:
- wgrana w kategorii: najlepszy film (Paul Haggis, Cathy Schulman);
- wygrana w kategorii: najlepszy scenariusz (Paul Haggis, Robert Moresco);
- wygrana w kategorii: najlepszy montaż (Hughes Winborne);
- nominacja w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy (Matt Dillon);
- nominacja w kategorii: najlepszy reżyser (Paul Haggis);
- nominacja w kategorii: najlepsza piosenka „In the Deep” (Kathleen York, Michael Becker).

Złote Globy 2006 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy (Matt Dillon);
- nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz (Paul Haggis, Robert Moresco).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez Mirage, 16-07-2005

  Słyszałem od wielu osób, będących świeżo po seansie, że jest to dramat społeczny dotyczący prześladowań na tle rasowym. Zgodziłbym się tylko z pierwszą częścią. Byłbym bliższy stwierdzeniu, że jest to film o bólu samotności we współczesnej Ameryce, a może po prostu we współczesnym świecie mimo codziennego obcowania z setkami ludzi. Bohaterowie ciągle poddawani są próbom, podejmują decyzje które zaważają na ich dalszym życiu, są z natury porządnymi obywatelami, ale strach powoduje, że nie mogą odnaleźć prawidłowej drogi w życiu. Jeśli popełniają błąd i chcą go naprawić, popełnią jeszcze większy. Wiele w tym filmie stereotypów z którymi powinniśmy starać się walczyć, gdyż coraz trudniej jest nam komunikować się ze sobą w XXI wieku. Haggis wyrasta na jednego z ciekawszych scenarzystów tego wieku. POLECAM BARDZO SZCZEGÓLNIE W TYM ROKU, OBOK SIN CITY I BATMAN BEGINS!!!

 • Dodany przez Barni, 04-05-2006

  Jeden z ciekawszych filmów ostatnich lat. Doskonały scenariusz, wyborna gra aktorska. Film pokazuje losy kilkunastu osob spotykających sie w różnych sytuacjach, dokonujących codziennie wielu wybórów, popełniającach zarówno błedy jak i czyny wielkie. Kazdy ma jakies słabości, nikt nie jest do końca zły ani dobry. To po prostu trzeba obejrzec. Plus genialna muzyka.