Menu główne

Kino

Blair Witch Project

Blair Witch Project

(The Blair Witch Project)

Powrót
Ocena
  • Reżyseria: Daniel Myrick, Eduardo Sanchez
  • Produkcja: USA
  • Czas trwania: 80 min.
  • Data premiery: 03-03-2000
  • Rok produkcji: 1999
  • Dystrybutor: Monolith Films
  • Gatunek: Horror

Streszczenie

21 października 1994, Heather Donahue, Joshua Leonard i Michael Williams wybrali się do lasu Black Hills w Maryland z zamiarem nakręcenia dokumentu o miejscowej legendzie-wiedźmie z Blair. Cała grupa wkrótce przepadła bez wieści. Rok później natrafiono na ich ślad-porzucone taśmy filmowe. "Blair Witch Project" jest tym, co po sobie pozostawili. Dokumentuje wstrząsającą, kilkudniową wędrówkę filmowców przez las Black Hills i obrazuje wszystkie przerażające wydarzenia, które doprowadziły do ich zniknięcia.

Sprytny pomysł wykorzystania bez ich wiedzy grupki dziennikarzy do nakręcenia filmu w filmie, dał autorom pomysłu zyski liczone w dziesiątkach milionów dolarów przy zainwestowanej liczbie kilku tysięcy dolarów. "Blair Witch Project" zostało okrzyknięte przez wielu filmem kultowym co zaowocowało później w całkowicie fabularnej kontynuacji i trylogii gier komputerowych, a także masą gadżetów-wszystko to na przełomie XX i XXI wieku.


Nagrody:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 1999 r.:
- przyznano Nagrodę młodych dla najlepszego filmu zagranicznego (Daniel Myrick, Eduardo Sánchez).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
  • Dodany przez Mirage, 03-05-2002

    21 pazdziernika 1994r. Heather Donahue, Joshua Leonard i Michael Williams wybrali sie do lasu Black Hill z zamiarem nakrecenia filmu dokumentalnego o miejscowej, legendarnej wiedzmie z Blair. Cala grupa przepadla bez wiesci... Rok pozniej natrafiono na ich slad- tasmę filmowa. "Blair Witch Project" jest tym co po sobie pozostawili... Mamy wiec uwierzyc, że ogladamy na ekranie zapis prawdziwego zdarzenia, ktore sie zle konczy dla jego bohaterów. Jest to dzielo oparte na sprytnym załozeniu pracy amatorskiej, ktore zostalo przeprowadzone bardzo konsekwentnie. Tak zla praca operatora jest normalnie niedopuszczalna, lecz w tym wypadku przynalezy do calego pomyslu. Natomiast montaz jest profesjonalny. Tak więc trojka biednych aktorow wynajetych za grosze zostala wyslana do lasu z dwiema kamerami. W miare jak postepowala fabula, scenariusz zmienial sie, zyskujac coraz wiecej realizmu. W nocy, gdy nasi bohaterowie spali pod namiotami, ekipa prawdziwych realizatorow straszyla ich. Udalo sie na tyle skolowac wykonawcow, ze naprawde zaczeli tracic nerwy, co kamery pilnie notowaly. Reszta powstala na stole montazowym. Jednak wymagalo to precyzyjnej organizacji produkcji, a takze dyscypliny, jaka maja aktorzy zawodowi. Nie jest to wiec film amatorski, choc tak wyglada i na tym polega jego wdziek. Dla zwiekszenia pozoru autentyzmu nasza trojka prowadzi na poczatku wywiady w miasteczku Blair na temat czarownicy, ktora tu grasowala okolo roku 1785. Po wywiadach wchodza do lasu, zeby sie przekonac, czy naprawde tam straszy. Role przywodcy grupy gra twarda dziewczyna Heather. Joshua jest rozluznionym, milym facetem, a Michael sceptykiem. Przy tak skomponowanym zestawie osobowosci musi dochodzic do ciekawych interakcji miedzy aktorami, poniewaz kazdy inaczej reaguje na rosnace napiecie. Im glebiej w las, tym wiecej strachu. Zrazu beztroskie zarty dwudziestoparolatkow zaczynaja przechodzic w sprzeczki, gdy mnoza sie znaki, a wreszcie w panike. Dopiero w ostatniej scenie widzimy rzeczy okropne, choc też niewyraznie. Na naszych oczach rzeczywistosc coraz bardziej miesza sie z fikcja, prawda staje sie to, co wyglada prawdopodobnie chocby przez chwile. Moznaby powiedziec, że glownym bohaterem filmu jest strach. Dzielo to posiada tyluz zwolennikow co przeciwnikow. Ja naleze do grupy posredniej gdyz mimo ze film nie wciagnal mnie w swoja gre to jednak sam zamysl jest godny podziwu i wyroznienia.