Menu główne

Kino

Kate i Leopold

Kate i Leopold

(Kate & Leopold)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: James Mangold
 • Produkcja: USA
 • Czas trwania: 108 min.
 • Data premiery: 22-02-2002
 • Rok produkcji: 2002
 • Dystrybutor: SPI International Polska
 • Gatunek: Romans

Streszczenie

"Kate I Leopold" to niezwykła, romantyczna baśń o kobiecie i mężczyźnie, których losy niespodziewanie splatają się ze sobą w Nowym Jorku, mimo, że dzieli ich spora różnica wieku, bo... ponad sto lat. To spotkanie sprawi, że cały ich świat i system wartości, w który dotąd niezachwianie wierzyli, nagle stanie na głowie, a oni sami będą musieli od nowa odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i co jest w ich życiu najważniejsze. Kate McKay (Meg Ryan) to prawdziwa kobieta XXI wieku: niezależna, twarda bizneswoman zdecydowana za wszelką cenę odnieść sukces w świecie wielkich korporacji. Leopold, trzeci książę Albany (Hugh Jackman) to czarujący dżentelmen i zarazem kawaler do wzięcia, typowy produkt epoki wiktoriańskiej. Żadne z nich nie wierzy już w romantyczną miłość. Życie, obowiązki wynikające z pozycji społecznej i zawodowej, nauczyły ich dystansu do uczuć i cynizmu. Nie ufają już nagłym porywom serca. Ale kiedy Leopold zostanie nagle przerzucony przez szczelinę w Czasie, z wieku XIX w XXI, by znaleźć się w centrum współczesnego Nowego Jorku i spotka na swojej drodze Kate, okaże się, że Los miał wobec nich własne plany.


Nagrody i nominacje:

Oscary 2002 r.:
- nominacja w kategorii: najlepsza piosenka „Until" (Sting).

Złote Globy 2002 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsza piosenka „Until" (Sting);
- nominacja w kategorii: najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Hugh Jackman).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez Anulka, 24-03-2002

  „Kate i Leopold” nawiązuje do „odgrzewanej” konwencji podroży w czasie, gdzie bohater pokonuje barierę czwartego wymiaru i przeżywa rozliczne przygody. Podobnie tutaj Leopold, dziewiętnastowieczny książe przybywa do Nowego Jorku XXI wieku i poznaje Kate, nowoczesną businesswoman. I jak na prawdziwą, na dodatek amerykańską, bajeczkę przystało, porywa ich wir miłości i film kończy się happy-endem. Czy tego właśnie oczekujemy od Meg Ryan? Jeśli pragniemy po raz kolejny obejrzeć sztampową opowieść o rycerzu na koniu, który ratuje księżniczkę z opresji bezwzględnego nowoczesnego świata, to zapraszam do kina! Osobiście zawiodłam się na słodkiej dziewczynce z „Masz wiadomość”, czy kobiecie walczącej z własną słabością z „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”. Gdybyśmy nie znali jej wcześniejszych ról, moglibyśmy powiedzieć, ze ta „gwiazdka” rokuje nadzieje. Niestety teraz w moich oczach autorytet Meg słabnie. Ponadto, ku mojemu zdziwieniu, czar jej urody prysł. Natomiast okazuje się, ze Hugh Jackman jest stworzony do roli Leopolda, szarmancki i przystojny, spełnia wszystkie nasze wyobrażenia o wymarzonym księciu. Ale nie oszukujmy się. Ideały nie chodzą po ziemi. I nie chodziły nawet w roku 1876, skąd pochodzi Leo. Film sprawdza się jako komedia i umiejętnie poprawia humor. Polecam go tym, którzy chcą się tylko pośmiać.

 • Dodany przez miszulek, 03-04-2002

  Na film Kate i Leopold wybrałem się z przyjemnością gdyż jestem sympatykiem Meg Ryan. To nie jej pierwsza i pewnie nieostatnia romantyczna rola. Nie da się ukryć iż Meg jest stworzona to takich ról. Grana przez nią Kate to osoba o dwóch różnych osobowościach. Pracowita i ambitna bizneswoman a zarazem samotna, ze złamanym sercem kobieta. Pojawia się jednak ktoś kto odmienia jej życie. Leopold przybysz z XIX wieku, który okazuje się byc idealnym partnerem dla Kate. Film bardzo sympatyczny, dla wszystkich lubiacych Meg Ryan wręcz obowiązkowy. Grajacy rolę Leopolda Hugh Jackman bardzo dobrze wypadł, choć nie wiem czemu ale za bardzo momentami przypominał Hanksa. Kate i Leopold to film o miłości, o tej wyśnionej jak i o tej jaka jest na prawdę. Film doskonale ukazuje jak w dzisiejszych czasach trudno spotkać tą druga połówkę. Wystarczy przecież tylko odrobina fantazji a na swojej drodze mozemy spotkać kogoś z innej epoki. To ja mogę być Leopoldem a ty Kate!