Menu główne

Kino

Vanilla Sky

Vanilla Sky

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Cameron Crowe
 • Produkcja: USA
 • Czas trwania: 135 min.
 • Data premiery: 15-03-2002
 • Rok produkcji: 2001
 • Dystrybutor: UIP
 • Gatunek: Thriller

Streszczenie

Tom Cruise gra bogatego "kobieciarza", który niespodziewanie zakochuje się w dziewczynie (Penelope Cruz) swojego przyjaciela (Jason Lee). Niestety, w wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez byłą narzeczoną (Cameron Diaz) jego twarz jest całkowicie zmasakrowana. Po operacji plastycznej staje się nowym człowiekiem. Jednakże zbieg tajemniczych okoliczności uświadamia mu, że z jakiś powodów nie ma już kontroli nad własnym życiem.


Oscary 2002 r.:
- nominacja w kategorii: najlepsza piosenka: „Vanilla Sky" (Paul McCartney).

Złote Globy 2002 r.
- nominacja w kategorii: najlepsza piosenka: „Vanilla Sky" (Paul McCartney);
- nominacja w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa (Cameron Diaz).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez Miszulek, 18-03-2002

  Vanilla Sky w reżyserii Camerona Crowe to remake hiszpańskiego filmu Abre Los Ojos(Otwórz oczy) Alejandro Amenabara. Muszę przyznać iz hiszpańskie kino należy do bardzo ciekawych i bardzo byłem ciekawy jak poradzą sobie z tym amerykanie. Aby zachować akcent hiszpański filmie zagrała o dziwo Penalope Cruz, ona grała też w hiszpańskiej wersji tego filmu. Jej rola Sofie dość mało charakterystyczna, generalnie lepiej wypadła Cameron Diaz w roli Julie przyjaciółki Davida granego przez Toma Cruisa. Film miesza rzeczywistośc ze snem, daje do myślenia choć momentami jest nudny. Znakomita muzyka m.in. w wykonaniu R.E.M.,Petera Gabriela, Joan Osborne. Generalnie film dla osób z lekka zakręconych lub lubiacych wytężać komórki swojego umysłu.

 • Dodany przez Fenik, 21-03-2002

  Tom Cruise zmienia piękne kobiety jak rękawiczki - w życiu i na ekranie. Tytułowy bohater "Vanilla Sky" David Aames to szczęściarz. Ma wszystko czego dusza zapragnie jest nieprzyzwoicie bogaty i do tego okropnie przystojny. Jezdzi drogim samochodem, mieszka w luksusowym apartamencie i sypia z kobietą (Cameron Diaz) o której normalny, przeciętny człowiek może śnić. Prowadzi istnie sielankowe życie, zbytnio nie przemęcza się w pracy zamiast tego woli chodzić na rozbierane randki, spotkania w pubie i imprezy w domu jednym słowem "raj". Na jednej z randek spotyka kobiete swoich marzeń (Penelope Cruz) zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, i odkrywa, że dotąd czegoś mu jednak brakowało. Z początku filmu fabuła wygląda nieskomplikowanie motyw sielankowego życia, miłości, zdrada ale to wszystko pozory. Z biegiem akcji to wszystko diametralnie przeistacza się w mase problemów spadających na sielankowe życie Davida - posądzenie o morderstwo, wypadek samochowdowy. Próbując wybrnąć z kłopotów, przestaje odróżniać jawę od snu. Było Mi trudno połapać sie,co dzieje się naprawdę, a co jest wytworem wyobrażni bohatera. I właśnie to nadawało taki swoisty smaczek i urok wspaniale nakręconego filmu. Śmiało można iść i nie obawiać się, że straci się czas i pieniądze, wystarczy tylko troche ruszyć głową :-)

 • Dodany przez hans, 27-03-2002

  Zwiastun, który zapowiadał Vanilla Sky dawał nadzieję na obejrzenie bardzo ciekawego, zakręconego i dynamicznego filmu. Niestety będący połączeniem thrillera, science fiction i mający w sobie niemałe akcenty romansu obraz nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Początkowo sielska historia o majętnym i przystojnym Davidzie Aamesie (granym przez Toma Cruise’a) czerpiącym ze swego trzydziestotrzyletniego życia pełnymi rękoma stopniowo komplikuje się tak jak jego własne życie. Bohater uczestniczy w wypadku samochodowym, w którym ginie jego przyjaciółka Julie, w wydawnictwie pojawiają się problemy z zarządem, a on sam zostaje oskarżony o morderstwo. Mimo wielu wątków, zwrotów akcji i niewyjaśnionych sytuacji film nie trzyma w napięciu a miejscami wręcz nudzi. Do końca niejasna i zawikłana historia może zmęczyć widza. Najbardziej pozytywnym akcentem w filmie jest obecność Penelope Cruz grającej wielką miłość Davida – Sofie Serrano. Ta drobna i urokliwa aktorka wnosi do filmu pokłady ciepła, wiele pozytywnych wibracji i mnóstwo egzotyki, czego wyraźnie brakuje Cameron Diaz. Sam Tom Cruise nie stanowi też tego, do czego przyzwyczaił nas w swoich poprzednich filmach. Reasumując Vanilla Sky to film zgrabnie czerpiący z dorobku takich filmów jak Matrix, Szósty zmysł, czy nawet Piękny umysł. Poprawnie zrealizowany na dosyć wysokim poziomie posiada dużo elementów dobrego kina, jednakże jako całość nie potrafił mnie zachwycić.

 • Dodany przez Barni, 19-04-2002

  Film dla ludzi lubiących pomeczyć się troszke intelektualnie. Główny bohater, nieprzystojnie bogaty i przystojny lekkoduch w wyniku wypadku traci sens zycia, nie potrafiac odnalezc sie w nowej sytuacji, kiedy nie jest juz postrzegany tak jak dawniej.Na dodatek ma problemy z odroznieniem snow od rzeczywistosci. I kiedy wszystko wydaje sie juz jasne /a jest sie nad czym naglowkowac/ okazuje sie, ze nic nie jest takie jak nam sie wydawalo. Warto zobaczyc.