Menu główne

Kino

Legalna blondynka

Legalna blondynka

(Legally Blonde)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Robert Luketic
 • Produkcja: USA
 • Czas trwania: 96 min.
 • Data premiery: 01-02-2002
 • Rok produkcji: 2001
 • Dystrybutor: Syrena Entertainment Group
 • Gatunek: Komedia

Streszczenie

Elle to typowa blondynka z Kalifornii, która spodziewa się, iż Warner oświadczy się jej podczas najbliższej randki. Zamiast tego chłopak zrywa znajomość argumentując, iż jako student Harvardu, przyszły prawnik i polityk musi znaleźć sobie dziewczynę mniej frywolną. Elle nie zamierza się jednak łatwo poddać. Rzuca naukę w szkole mody, aby dołączyć do Warnera w szacownej uczelni i udowodnić mu, jak i całej reszcie świata na co ją stać.


Nominacje:

Złote Globy 2002 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy film - komedia lub musical;
- nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Reese Witherspoon).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez nutuska, 02-02-2002

  Teraz już wiem, co znaczy walka rozumu z sercem. Rozum mówi mi, że powinnam napisać, że to okrutnie prościutki film mający na celu praktycznie wyłącznie czystą rozrywkę (co też nie jest takie złe!), ale serce każe mi napisać, że po pierwsze bawiłam się doskonale i wcale nie przeszkadzała mi prostota filmu, a po drugie zakochałam się w Reese Witherspoon, jest urocza i tak słodka, że nie sposób jej nie polubić! I jej cudownego psiaczka Bisiora (cha cha!). Nie jest to film dla marudnych i zbyt poważnie traktujących życie intelektualistów, choć może właśnie oni powinni go zobaczyć, żeby zacząć inaczej postrzegać zwykle wyśmiewane przez nich BLONDYNKI!!! Ale każdy kto potrafi iść do kina tylko dla zabawy będzie się bawił świetnie.

 • Dodany przez Mirage, 12-02-2002

  Najczęściej się mówi, że podporą każdego filmu jest dobry scenariusz i reżyseria. Jednak są wyjątki, kiedy to gra aktorska ratuje wątpliwe dzieło przed maksymalnie dołującymi ocenami krytyków. Tak jest w przypadku Reese Witherspoon, która znana szerszemu gronu osób z filmu Szkoła Uwodzenia sprawia że nawet jak na naiwną komedię, Legalna Blondynka jest bardzo miła w odbiorze. Tytułowa jasnowłosa piękność, Elle, pochodzi z Kalifornii. Pełna nadziei czeka na romantyczną kolację ze swoim ukochanym Warnerem (uwaga panie, w tej roli Matthew Davis). Niestety zamiast wymarzonego pierścionka zaręczynowego dostaje przyszłowiowego "kosza". Student Harvardu uważa, że jako przyszłemu prawnikowi należy mu się partner o wiele wyżej ustawiony niż uczennica szkoły mody. To nie tylko nie zniechęca Elle do Warnera, ale bardziej ją mobilizuje. Za wszelką cenę chce odzyskać swojego ukochanego. Zdeterminowana postanawia zakwalifikować się na najbliższy semestr do wyżej wymienionej szkoły i pokazać mu na co ją stać. Sprawia wrażenie, że nic nie ptorafiłoby jej powstrzymać. Bo jak inaczej powiedzieć o kobiecie która dołącza do swojej karty szkolnej i biografii, film zapoznawczy o jej osobie wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppole? Jej sen wkrótce staje się rzeczywistością. Już na początku swojej przygody na Harvardzie poznaje parę kluczowych postaci filmu: Emmeta (Luke Wilson), który służy jej radą i pomocą, Vivian (Selma Blair, która występowała również w Szkole Uwodzenia), czyli obecną dziewczynę Warnera, a także profesora Callahana (Victor Garber), który poznając się na nieprzeciętnym talencie Elle, chce ją wciągnąć do prawniczego świata. Witherspoon pokazała w tym filmie, że nawet najbardziej denny dowcip można zagrać nie tylko na tyle dobrze by mieć z tego satysfakcję, ale także rozbawić widzów. Każdy widz przyzna bez bicia, że Reese zagrała w filmie pozornie głupiutką blondynkę, po prostu przeuroczo. Niektórzy mogliby powiedzieć, że wręcz jej rola jest przesłodzona, ale z biegiem czasu postać którą gra zaczyna pokazywać "pazurki". Elle zaczyna święcić kolejne triumfy w szkole co doprowadza do furii jej byłego chłopaka i jego dziewczynę. Filmu może nie zapamiętamy na bardzo długo, ale z pewnością wielu będzie się podobał jako relaks po męczącym dniu. Na koniec pytanie wychodzące w przyszłość... Pierwszy film Roberta Luketica uratowała jego aktorka. Może w zapowiadanej drugiej części filmu dopisze nie tylko ta druga?