Menu główne

Kino

Potwory i spółka

Potwory i spółka

(Monsters, Inc.)

Powrót
Ocena
 • Reżyseria: Peter Docter, David Silverman
 • Produkcja: USA
 • Czas trwania: 96 min.
 • Data premiery: 01-02-2001
 • Rok produkcji: 2001
 • Dystrybutor: Syrena Entertainment Group
 • Gatunek: Animowany

Streszczenie

W równoległym świecie żyją potwory, wszelkich barw, kształtów i rozmiarów. Jako źródło energii wykorzystują odpowiednio przetworzony ludzki krzyk, który zbierają podczas nocnych wypraw do sypialni dzieci. Wyprawy te wiążą się dla nich z bardzo wysokim ryzykiem. Powszechnie bowiem uważają, że ludzie są toksyczni, a kontakt z nimi-niebezpieczny. Jednak dziewczynka o imieniu Boo nie tylko nie daje się przerazić, ale podąża za ciemiężycielami do ich krainy. Świat potworów zostaje odwrócony do góry nogami...


Nagrody i nominacje:

Oscary 2002 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsza piosenka "If I Didn't Have You" (Randy Newman);
- nominacja w kategorii: najlepsza muzyka oryginalna (Randy Newman);
- nominacja w kategorii: najlepszy długometrażowy film animowany (Pete Docter, John Lasseter);
- nominacja w kategorii: najlepszy montaż dźwięku (Gary Rydstrom, Michael Silvers).

Recenzje

Dodaj swoją recenzję
 • Dodany przez nutuska, 17-02-2002

  Początki były trudne: dookoła mnie pełno dzieciaków śmiejących się nie wiadomo z czego, a humor filmu wydawał mi się delikatnie mówiąc infantylny. Już miałam wyjść z przekonaniem, że po prostu trafiłam na nieodpowiedni film, ale powoli bajka się "rozkręcała": była coraz śmieszniejsza nawet dla takiej staruchy jak ja, a "akcja" też stawała się ciekawa. Więc zostałam. I nie żałuję. Było śmiesznie i interesująco. Bajka o wątkach niemal kryminalno-sensacyjnych, pełna doskonałej animacji była bardzo pozytywnym przeżyciem, pomimo dzieciaków odpakowujących coraz to nowe paczki chipsów i robiących tym niesłychany hałas. Chociaż mam też pewne drobne zastrzeżenia. Jeżeli "Potwory i spółka" miały być odpowiedzią na "Shreka" to nie była to riposta rzucająca na kolana, a główna postać (zielony wielki potworek) coś za bardzo przypomina i charakterem i wyglądem (szczególnie mimiką "twarzy") samego Shreka. No, ale nie czepiajmy się. Warto zobaczyć!

 • Dodany przez Miszulek, 10-03-2002

  Potwory i spółka to film zrealizowany z fantazją i humorem. Producenci stworzyli barwną galerię postaci, obdarzonych charakterystycznymi cechami i wyróżniających się fantazyjnym wyglądem. Nie da się ukryć, że wzorowali się na Shreku, ale moim zdaniem nic to nie ujmuje filmowi. Najbardziej moje oko cieszyła kolorowa i sprawna animacja tej bajki jakby nie było. Co do dubingu, poprawny choć mogłoby być lepiej. Sfera muzyczna okazała sie bardzo ciekawa. Moje sprawne ucho odnalazło np. fragment Psychozy Hitchocka, bardzo trafnie w komponowany. Potwory i spółka to rozrywka na bardzo dobrym poziomie, zarówno dla dzieciaków i oczywiście dla dorosłych też. Sam mam lat dwadzieścia ... i bawiłem się świetnie jak nawet trochę się wzruszyłem. Film polecam na wszelkiego rodzaju chandry, poprawia humor w stu procentach.