Film opowiada o wydarzeniach, które miały naprawdę miejsce. To niezwykła historia romansu Żydówki i Niemki, żony nazisty, która wydarzyła się w rozdartym nalotami Berlinie w latach 1943-44. Film o woli życia, potrzebie miłości i radości płynącej z jej spełnienia, z muzyką Jana A.P. Kaczmarka.
Lilly Wust (Juliane Koehler) mieszka w Berlinie i jest Niemką. Zbliża się do trzydziestki, ma czwórkę dzieci - otrzymała nawet nazistowski order dla matek. Jest dobrą panią domu, choć często miewa romanse. Jej mąż, Guenter (Detlev Buck), żołnierz czynnej służby, kocha rodzinę, ale romansuje równie często. Takie panują w Berlinie obyczaje. Mieszczańskie życie zdominowała apatia i jednocześnie wola życia, wyrażająca się w gonitwie za przyjemnościami. Los styka Lilly z Felice Schragenheim (Maria Schrader), fascynującą, inteligentną młodą kobietą. Pomiędzy nimi zaczyna się namiętny romans, który przeradza się w prawdziwe uczucie. Dwie kobiety piszą do siebie prawie codziennie listy i wiersze. W nich zwracają się do siebie - Aimee (Lilly) i Jaguar (Felice). Lilly niewiele jednak wie o Felice, która znika na całe dnie bez podania powodu. W końcu zmusza Felice do wyznań. Felice wyznaje więc, że jest Żydówką, że pracuje dla nazistowskiej gazety pod fałszywym nazwiskiem i przekazuje tajne informacje grupom oporu. To wyznanie niesie ze sobą wielką groźbę. Lilly pozwala Felice wprowadzić się do jej mieszkania i rozwodzi się z mężem. Dwie kobiety składają sobie przysięgę miłości i małżeństwa. Starają się uciec od straszliwej rzeczywistości wojny i prześladowań, ale na próżno. Pewnego upalnego dnia, w sierpniu 1944 roku, Lilly i Felice spotykają w mieszkaniu gestapo.
Nagrody i nominacje:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 1999 r.:
- wygrana w kategorii: najlepsza aktorka (Juliane Köhler, Maria Schrader);
- nominacja do Złotego Niedźwiedzia (Max Färberböck).
Złote Globy 2000 r.:
- nominacja w kategorii: najlepszy film zagraniczny.
Brak recenzji.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. | Zapomniałem hasła
Jeśli dotychczas nie korzystałeś z eBOA, nie pamiętasz adresu email, który podałeś przy umowie, lub zagubiłeś otrzymane hasło, możesz ponownie zarejestrować i zalogować się do eBOA, używając uproszczonej metody z wykorzystaniem numer telefonu.