Naprawdę nazywa się Kevin Spacey Fowler. Spacey jest panieńskim nazwiskiem matki. Był najmłodszym dzieckiem Fowlerów. W 1963 roku rodzina osiadła na stałe w południowej części Kalifornii, a częste przeprowadzki związane były z pracą ojca - technik służący w wojsku. Za podpalenie domku na drzewie swojej siostry, ojciec wysłał Kevina do akademii wojskowej w Northridge. Kiedy tam, podczas bójki, rzucił w kolegę oponą został wyrzucony. Pedagog poradził mu żeby zapisał się do kółka teatralnego i tam wyładowywał nadmiar enegrii. Spodobało mu się i był w tym dobry.
Podczas gry w przedstawieniu „All My Sons" zauważył go wykładowca aktorstwa z Chatsworth High School - Robert Carrelli. Zaproponował przeniesienie się do jego szkoły, z czego Kevin skorzystał. Tam szybko zaprzyjaźnił się z Valem Kilmerem, który po ukończeniu szkoły średniej poradził Kevinowi by rozpoczął naukę w Juilliard School. Kevin poszedł za radą kolegi. Jednak po dwóch latach nauki uznał iż więcej się już nie nauczy i zrezygnował.
W Nowym Jorku występował w teatrze, ale żeby się utrzymać musiał sprzedawać polisy ubezpieczeniowe czy pracować jako kelner.
W kinie zadebiutował w 1986 roku w „Zgadze" Mike'a Nicholsa, gdzie zagrał u boku takich gwiazd jak Meryl Streep i Jack Nicholson.
Grywał epizody w filmach i serialach. Spodobał się widowni jako Mel Profitt w serialu „Wiseguy".
W 1992 zagrał z tak znanymi aktorami jak: Jack Lemmon, Al Pacino, Ed Harris czy Alan Arkin w „Glengarry Glen Ross". Była to adaptacja sztuki Davida Mameta nagrodzonej Pulitzerem, w tym samym roku zagrał pierwszą główną rolę w filmie Alana J. Pakuli „Tolerancyjni partnerzy".
Zaczęły pojawiać się ciekawsze role np.: „Przypadkowy rozjemca" Teda Demme (1994), „Szkoła Buddy'ego" George'a Huanga (1994), „Epidemia" Wolfganga Petersena (1995).
Popularność przyniosła mu niewielka rola w filmie „Siedem" Davida Finchera (1995).Po tym pojawiła się rola Rogera Kinta w filmie „Podejrzani" Bryana Singera (1995). Za tę rolę Kevin otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.
Role w filmach: „Czas zabijania" Joela Schumachera (1996), „Tajemnice Los Angeles" Curtisa Hansona (1997), „Północ w ogrodzie dobra i zła" Clinta Eastwooda (1997), czy „Negocjator" F. Garyego Graya (1998), pokazały jak dobrym aktorem jest Kevin.
W 1998 roku Spacey udzielił swojego głosu w filmie animowanym „Dawno temu w trawie".
W 1999 roku przyszła rola pierwszoplanowa w „American Beauty" Sama Mendesa. Zagrał tam Lestera Burnhama, nieudacznika zdradzanego przez żonę, ignorowanego przez córkę. Mężczyzna podkochując się w nastolatce - przyjaciółce córki - postanawia zmienić swoje życie. Otrzymał Oscara za rolę Lestera.
W 2000roku zagrał nauczyciela u boku Helen Hunt w „Podaj dalej" Mimi Leder. A w roku 2001 wcielił się w postać Prota w filmie Iaina Softleya „K-PAX".
Nagrody i nominacje:
Oscary:
1996 r. - wygrana w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy w filmie „Podejrzani”;
2000 r. - wygrana w kategorii: najlepszy aktor w filmie „American Beauty”.
Złote Globy:
1996 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy w filmie „Podejrzani”;
2000 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor w dramacie za rolę w filmie „American Beauty”;
2002 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor w dramacie za rolę w filmie „Kroniki portowe”;
2005 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor w musicalu lub komedii za rolę w filmie „Wielkie życie”;
2009 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę w „Decydujący głos”;
2011 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor w musicalu lub komedii za rolę w „W krainie pieniądza”;
2014 r. - nominacja w kategorii: najlepszy aktor w serialu dramatycznym za rolę w „House of Cards";
2015 r. - wygrana w kategorii: najlepszy aktor w serialu dramatycznym za rolę w „House of Cards".
Hollywoodzka Aleja Gwiazd:
1999 r. - przyznano gwiazdę na Hollywood Boulevard 6801 (w kategorii: film kinowy).