Menu główne

Kino

Renée Zellweger

  • Prawdziwe nazwisko: Renee Kathleen Zellweger
  • Urodzony(a): 25 kwietnia 1969
  • Miejsce urodzenia: Katy, Texas
  • Państwo: USA

Biografia

Matka Renée - Kjellfried, pochodzi z Norwegii, ojciec Emil, urodził się w Szwajcarii, ale dorastał w Australii. Przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, do Houston, gdzie w 1967 roku przyszedł na świat syn Andrew. W dwa lata później Renée.
Kiedy miała dziewięć lat rodzina przeprowadziła się do Katy. Renée nie interesowała się aktorstwem, marzyła o pisarstwie dlatego też na University of Texas wybrała anglistykę. Żeby zaliczyć semestr zapisała się na kurs aktorski. Wtedy właśnie zrozumiała, że aktorstwo to jest właśnie to co chce robić w życiu.
Jak większość początkujących aktorów zaczynała od reklmówek. Pierwszą rolę w filmie zyskała dzięki znajomemu ze studiów. Był nim Matthew McConaughey. Był to epizod w „Uczniowskiej balandze" Richarda Linklatera z 1993 roku. Role w „Orbitowaniu bez cukru" Bena Stillera (1994) i „8 sekund" Johna G.Avildsena (1994) były również mało znaczące. Zaistniała dopiero w „Love and a.45" C.M. Talkingtona (1994) - za ten film Renée dostała nominację do Independent Spirit Award (dla najlepszej debiutantki). Po tym pierwszym sukcesie postanowiła przeprowadzić się do Los Angeles. Przez kolejne dwa lata zagrała w kilku filmach np.: „Shake, Rattle and Rock" Allana Arkusha (1994), „Empire Records" Allana Moyle'a (1995), „The Whole Wide World" Dana Irelanda (1996). Grę w tym ostatnim zauważył Cameron Crowe i dał Renée rolę Dorothy Boyd ukochaną Toma Cruise'a w filmie „Jerry Maguire".To był rok 1996, po tym sukcesie zagrała w kilku mniej ważnych filmach: „Deceiver" Josha i Jonasa Pate (1997), „A Price Above Rubies" Boaza Yakina (1998). Ten sam rok przyniósł rolę u boku Meryl Streep w „Jednej prawdziwej rzeczy" Carla Franklina. Rok 1999 rola w komedii „Kawaler". Zagrała z Morganem Freemanem i Gregiem Kinnearem w „Siostrze Betty" Neila LaBute (2000). W tym samym roku zagrała wraz z Jimem Carreyem (z którym podobno planowali ślub) w „Ja, Irena i ja". W 2001 r. przyszła niezapomniana rola Bridget Jones.


Nagrody i nominacje:

Oscary:
2002 r. - nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w filmie „Dziennik Bridget Jones”;
2003 r. - nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w filmie „Chicago”;
2004 r. - wygrana w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie „Wzgórze nadziei”;
2020 r. - wygrana w kategorii: najlepsza aktorka w filmie „Judy".

Złote Globy:
2001 r. - wygrana w kategorii: najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za rolę w filmie „Siostra Betty”;
2002 r. - nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w musicalu lub komedii za rolę w filmie „Dziennik Bridget Jones”;
2003 r. - wygrana w kategorii: najlepsza aktorka w musicalu lub komedii za rolę w „Chicago”;
2004 r. - wygrana w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie „Wzgórze nadziei”;
2005 r. - nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w musicalu lub komedii za rolę w filmie „Bridget Jones: W pogoni za rozumem”;
2007 r. - nominacja w kategorii: najlepsza aktorka w musicalu lub komedii za rolę w filmie „Miss Potter”;
2020 r. - wygrana w kategorii: najlepsza aktorka w dramacie za rolę w „Judy".

Hollywoodzka Aleja Gwiazd:
2005 r. - przyznano gwiazdę na Hollywood Boulevard 7000 (w kategorii: film kinowy).