-
Pałacyk dla koni
Wędrując wzdłuż wielkich tkalni danej fabryki "króla bawełny" przypomniałem sobie dość śmieszną historię związaną z rezydencją rodziny Herbstów.
Któregoś dnia pokazywałem koledze z Zabrza nasze miasto uwidoczn…
Więcej
-
Słońce na Księżym Młynie
Dzisiaj (8 marca) pogoda wymarzona na długą wędrówkę po mieście. Wychodząc na kolejny spacer spodziewałem się spotkać zakochane pary, które korzystając z prawie wiosennego słońca bedą spacerowały w ten Dzień Płci Pięknej…
Więcej
-
"Ludzie Poznańskiego"
Ten dość przewrotny tutuł kolejnego spaceru nasuwa się w pierwszej chwili, gdy podchodzimy do wielkiej rezydencji Izraela Kalmanowicza Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15.
Niestety z poziomu ulicy trudno dostrzec, co to…
Więcej
-
Kaplica Karola Scheiblera
Każdy z łódzkich cmentarzy ma jedną charkterystyczną budowlę, która góruje nad pozostałymi. Na cmentarzu żydowskim jest to mauzoleum Poznańskiego, nad katolickim wznosi się grobowiec Juliusza Heinza, a nad ewangelickim &…
Więcej
-
Zabytkowy stary cmentarz - ul. Ogrodowa/Srebrzyńska
Od połowy XIX wieku liczba mieszkańców Łodzi gwałtownie wzrastała, co zmusiło władze miejskie do zakupu w 1840 roku gruntów na założenie cmentarza dla katolików, prawosławnych i protestantów. Większość znakomitych budow…
Więcej
-
W pałacu Maurycego Poznańskiego, czyli łódzkie Muzeum Sztuki
Muzeum Sztuki, powstałe w 1950 roku mieści się w dawnym pałacu Maurycego Poznańskiego (ul. Więckowskiego 36), zbudowanym w 1896 roku w stylu neorenesansowym.
Gdy na zewnątrz śnieg i mróz, gdy niebo pokrywa gruba warstwa…
Więcej
-
Stoki w śniegu
W kolejny spacer wybrałem się na Stoki. Wyruszyłem ul. telefoniczna, obok cmentarza z ciekawą prawosławną kaplicą. Lutowe słońce jeszcze nisko nad horyzontem, ale swoim łagodnym światłem potrafi sprawić, że kryształki lo…
Więcej
-
Nocny tramwaj linii 101
W drugą rocznicę likwidacji nocnych linii tramwajowych w Łodzi, Klub Miłośników Starych Tramwajów zorganizował nocny przejazd trasą linii 101 do Zgierza. Jak przystało na taki przejazd, tramwaj MKT z zajezdni na Helenówk…
Więcej
-
Panna z tajemniczej willi
Oczywiście jest to roztańczona panna znajdująca się w wielkim witrażu willi Leopolda Kindermanna. Warto zajrzeć do tego niezwykłego budynku, aby obejrzeć wystawione aktualnie prace (obecnie Jan Świtka - patrz poprzedni s…
Więcej
-
Jan Świtka w Miejskiej Galerii Sztuki
"Jan Świtka zadebiutował w Paryżu na Biennale Młodych (1965 r.)...
Płótna Świtki rozsadzają ... rozmachem i temperamentem. Jest jakiś klimat przybyszewszczyzny w aluzyjnych aktach Świtki. Postacie zdają się uwięzio…
Więcej