-
Pałac w Nieborowie
Nieborów został założony na przełomie XVII i XVIII w. Założycielem osady Nieborów był Kasper Aleksander Nieborowski - podczaszy gostyński herbu Prawdzic.
Właśnie tutaj znajduje się zespół pałacowo-parkowy wg proj. Tylm…
Więcej
-
Aleksandrów Łódzki
Aleksandrów Łódzki. Historia powstania miasta łączy się z Rafałem Bratoszewskim, właścicielem okolicznych dóbr, który dla podniesienia dochodowości swego majątku założył w 1816 roku osadę przemysłową.
Osadnicy przyby…
Więcej
-
Uniejów
Uniejów położony jest w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim na prawym brzegu Warty w odległości ok. 50 km od Łodzi. Miasto liczy ponad 4 tys. mieszkańców, a jego największą atrakcją jest XIV-wieczny zamek
Zamek…
Więcej
-
Zgierz
Zgierz to prawie 60-tysięczne miasto oddalone od Łodzi o 10 km na północ. Rozwinęło się w początkach XIX wieku w związku z osadnictwem przemysłowym. Z tego okresu pochodzi "osada fabryczna" (Nowe Miasto), doskonale zacho…
Więcej
-
Piotrków Trybunalski
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI - to miasto na Równinie Piotrkowskiej nad rzeką Strawą liczące obecnie ok. 82 tys. mieszkańców. Legenda przypisuje założenie miasta Piotrowi Duninowi zwanemu Włostowicem i od jego imienia ma pochod…
Więcej
-
Arkadia
Arkadia, mała miejscowość pod Łowiczem, w kierunku Skierniewic. Tutaj znajduje się park krajobrazowy w stylu angielskim, założony w 1778 r. przez księżnę Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową. W parku znajdują się swobodn…
Więcej
-
Łowicz
Łowicz - miasto w województwie łódzkim, położone nad Bzurą, ok. 32 tys. mieszkańców.
Pierwsza wzmianka w bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Nazwę wywodzi się najczęściej od osady łowców. Prawa miejskie uzyskuje Łowi…
Więcej
-
Zamek w Łęczycy
Po spaleniu Łęczycy przez Krzyżaków w 1331 roku, Kazimierz Wielki wzniósł nowe mury obronne i zamek królewski. Nie wygląda on dzisiaj tak jak przed 600 laty, gdyż został wzbogacony w 2 pół. XVI wieku o renesansowy budyne…
Więcej
-
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie koło Łęczycy stanowi jeden z najciekawszych przykładów sztuki romańskiej w Polsce.
Wybudowana została w latach 1141-1161, na miejscu wcześniej istniejącego tu opactwa benedyktynów.
Należy wspomnieć,…
Więcej
-
Stryków
Stryków w 1394 r. otrzymał prawa miejskie nadane przez króla Władysława Jagiełłę na prośbę dziedzica strykowskiego Deresława Tłuka, podskarbiego łęczyckiego. Rozwijał się w XV i XVI wieku jako ośrodek dóbr szlacheckich.…
Więcej