-
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Przy samym wjeździe do Rawy Mazowieckiej stoi okazała sylwetka baszty zamkowej – pozostałości po XIV-wiecznym Zamku Książąt Mazowieckich. Właśnie tu w XVI wieku trzymano tzw. skarb kwarciany, do którego wpływał po…
Więcej
-
Domaniewice
Domaniewice, to wieś położona na trasie Łódź - Łowicz.
Obchodzi właśnie 650-lecie.
Według legendy nazwa wsi wzięła się od tego, że jeden z arcybiskupów gnieźnieńskich, jadący z Łowicza, zobaczył na wzgórzu kościół, nie…
Więcej
-
Ozorków
Jedna z legend podaje, że płynąca zakolem Bzura, w pewnym miejscu robiła duży zwrot, tworząc w ten sposób coś na kształt ozora. Prawdopodobnie to stanowiło o nadaniu wiosce nazwy.
Pierwsze wieści o grodzie nad Bzurą spo…
Więcej
-
W krainie lodu i śniegu
To nie Syberia, lecz las między Piotrkowem a Radomskiem. Warto czasem zatrzymać się w drodze i wejść do lasu. Szczególnie tej zimy, gdy natura pokazuje swoje piękno w śniegowo-lodowej szacie.
Więcej
-
Brzeziny - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, widoczny dla kazdego jadącego w stronę Warszawy przez Brzeziny - gotycka (obecnie jest to budowla gotycko-renesansowo-barokowa), murowana świątynia parafialna, ufundowana w 1321…
Więcej
-
Daniele
Zdjęcia z hodowli danieli pod Radomskiem.
Więcej
-
Klasztor franciszkanów w Radomsku
Pierwotny kościół franciszkański w Radomsku został wzniesiony z drzewa przez księcia sieradzkiego Leszka Czarnego po lokacji miasta, która odbyła się w 1266 r. Za budowniczego kościoła jest też uznawany Władysław Łokiete…
Więcej
-
Nad jeziorem
Są jeszcze miejsca, gdzie można spotkać polującego na rybę perkoza, wygrzewającego się w słońcu kormorana czy też czatującą na pokarm czaplę.
Więcej
-
Polne maki
Spotkać je można właściwie wszędzie. Rosną w zbożu, w przydrożnych rowach, na nasypach kolejowych. Są charakterystycznym elementem polskiego krajobrazu.
Więcej
-
Zamek Oporów (2)
W zamku od 1949 roku mieści się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich.
Zbiory muzealne, to malarstwo, rzeźba i wyroby rzemiosła od XVI do początku XX wieku.
Więcej